Co potřebuje dítě do MŠ?

 • čisté, účelné a pohodlné oblečení do třídy: tričko, kalhoty, sukni …
 • přezůvky do třídy (ne pantofle – z bezpečnostních důvodů)!
 • náhradní spodní prádlo, oblečení v plátěném pytlíku ve skříňce.
 • oblečení na pobyt venku – sportovní, takové, které lze umazat
 • na odpolední odpočinek – pyžamo nebo noční košili
 • papírové kapesníčky
 • mladší děti – vlhčené ubrousky na WC
 • v šatně má každé dítě své místo na oděv a obuv označené značkou. Rodiče je nepřeplňují zbytečným množstvím oblečení, nenechávají zde léky, potraviny, ostré předměty a udržují zde pořádek

Prosíme, aby všechny děti měly všechny své věci řádně označené celým jménem dítěte.
Jiné osobní potřeby a hračky z domova si děti nosí do MŠ po domluvě rodičů s učitelkami. Jedná se o hračky, ke kterým mají citové pouto a často jim výrazně pomáhají urychlit adaptaci na nové prostředí.

 

Děti by již před nástupem do školky měly zvládat některé dovednosti:

 • obléknout se a svléknout, obout a zout (s případnými nedostatky samozřejmě pomůže učitelka)
 • poznat si svoji značku, kterou je označeno místo pro uložení jeho věcí a ručníček v umývárně
 • poznat si svoje oblečení a obuv (je lepší dávat starší – dítěti dobře známé oblečení)
 • samostatně jíst a pít (buďme trpělivé a nechme dítě jíst doma samo- přestaňme krmit)
 • umýt si ruce, utřít se do ručníku
 • používat záchod
 • vysmrkat se
 • uklidit si po sobě hračky a pracovní nástroje

 

Desatero pro rodiče nově přijímaných dětí

1.      Mluvte s dítětem o tom, co se ve školce dělá a jaké to tam je.
Můžete si k tomu vzít obrázkovou knížku nebo si popovídejte s dítětem, které do školky už chodí (mělo by tam ale chodit rádo, aby se vaše dítě nevystrašilo barvitým líčením zlých zážitků). Vyhněte se negativním popisům, jako „tam tě naučí poslouchat“, „tam se s tebou nikdo dohadovat nebude“ apod.
2. Zvykejte dítě na odloučení
Při odchodu např. do kina láskyplně a s jistotou řekněte, že odcházíte, ale ujistěte dítě, že se vrátíte. Dítě potřebuje pocit, že se na vás může spolehnout. Chybou je, vyplížit se tajně z domu. Dítě se cítí zrazené a strach z odloučení se jen prohlubuje.
3. Veďte dítě k samostatnosti
zvláště v hygieně, oblékání a jídle. Nebude zažívat špatné pocity spojené s tím, že bude jediné, které si neumí obléknout kalhoty nebo dojít na záchod.
4. Dejte dítěti najevo, že rozumíte jeho případným obavám z nástupu do školky…,
ale ujistěte ho, že mu věříte a že to určitě zvládne. Zvýšíte tak sebedůvěru dítěte. Pokud má dítě chodit do školky rádo, musí k ní mít kladný vztah. Z toho důvodu nikdy školkou dítěti nevyhrožujte (dítě nemůže mít rádo něco, co mu předkládáte jako trest) – vyhněte se výhrůžkám typu „když budeš zlobit, nechám tě ve školce i odpoledne“.
5. Pokud bude dítě plakat, buďte přívětiví, ale rozhodní.
Rozloučení by se nemělo příliš protahovat. Ovšem neodcházejte ani narychlo nebo tajně, ani ve vzteku po hádce s dítětem.
6. Dejte dítěti s sebou něco důvěrného- (plyšák, polštářek, šátek).
7. Plňte své sliby! – když řeknete, že přijdete po obědě, měli byste po obědě přijít.
8. Udělejte si jasno v tom, jak prožíváte nastávající situaci vy.
Děti dokážou velmi citlivě poznat projevy strachu u rodičů. Platí tu, že zbavit se své úzkosti znamená zbavit dítě jeho úzkosti. Pokud máte strach z odloučení od dítěte a nejste skutečně přesvědčení o tom, že dítě do školky dát chcete, pak byste měli přehodnotit nástup dítěte do školky. Případně se dohodněte, že dítě do školky bude vodit ten, který s tím má menší problém.
9. Za pobyt ve školce neslibujte dítěti odměny předem.
Dítě prožívá stres nejen z toho, že je ve školce bez rodičů a zvyká si na nové prostředí. Přidá se strach z toho, že selže a odměnu pak nedostane. Samozřejmě – pokud den ve školce proběhne v pohodě – chvalte dítě a jděte to oslavit třeba do cukrárny nebo kupte nějakou drobnost. Materiální odměny by se ale neměly stát pravidlem, dítě by pak hračku vyžadovalo každý den.
10. Promluvte si s učitelkou.
Promluvte si s učitelkou o možnostech postupné adaptace dítěte.